Kurtulmuş: Erken seçim tartışmalarını yapmak vakit israfıdır

Kurtulmuş: Erken seçim tartışmalarını yapmak vakit israfıdır

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, son günlerdeki başörtüsüne ait açıklamalara dair, “İnsanları hala kendi zihninde ve gönlünde başı açıklar-başı kapalılar diye ayırt etmek çağ dışılıktır, gericiliktir, yobazlıktır. Bu milleti bu türlü bir mevzuyla meşgul etmememiz lazım. Lakin hala kıyıda köşede kaldığı görülen o eski periyot özlemcilerine, despot bir zihin dünyasına sahip olanlara yapacak bir şeyimiz yok. Bizim onlara yapacağımız şey Türkiye’de demokrasinin, özgürlüklerin alanını genişletmektir.” dedi.

TRT Haber canlı yayınında gündeme ait soruları cevaplayan Kurtulmuş, 2020’nin sıkıntı ve uzun bir yıl olduğunu vurgulayarak, pandemiyle birlikte yeni bir global sistem arayışının dünyaya damgasını vurduğunu anlattı.

Kurtulmuş, yeni devirde Türkiye-ABD alakalarına de değinerek, “Türkiye yalnızca ABD değil tüm ülkelerle bağlantıları açısından yeni bir periyoda giriyor. Türkiye bütün ülkelerle eşit olarak müzakere etmeye hazırdır. Onların belirlediği bir alanda durmak olarak değil, Türkiye hâkim bir devlet olarak bütün ülkelerle eşit müzakereye hazırdır. Türkiye, ‘karşılıklı istek ve müzakereyle meselelerimizi çözmek istiyoruz’ diyor. Bütün ülkelerin Türkiye’yi bu biçimde değerlendirmesi gerekir. ” diye konuştu.

Türkiye-ABD münasebetlerinin hiçbir vakit düz bir çizgide ilerlemediğini lakin hiçbir vakit da kopmadığını aktaran Kurtulmuş, “Bu yeni periyotta de ABD’nin Türkiye ile bağlarını gereksiz yere bir ekip tesirlerle olumsuz tarafa yönlendireceğini düşünmüyorum. ABD ile Türkiye’nin birtakım problemlere bakışında önemli farklılıklar vardır. Bu farklılıklar içinde hareket etmemiz mümkün. Türkiye’ye karşı CAATSA yaptırımları üzere yaptırımları planlamak aslında bir haksızlıktır. Türkiye ile ABD düşman değildir, bir sefer bunu anlamaları lazım. NATO çerçevesinde önemli bir ittifakımız kelam hususudur. Türkiye’nin bu coğrafyada kendi hava savunma sistemlerine muhtaçlığı var. ABD’ye “ver” diyorsunuz vermiyor. Türkiye’nin S-400’lere yönelmesi bir zorunluluktur. Kimi lobilerin tesirinde kalarak yeni devirde Türkiye’ye karşı yaptırımlarda ileri bir adım atılırsa bunun manası Türkiye’ye karşı hasmane bir tavır içinde olmak demektir. Yeni idarenin bu türlü bir hal içinde olacağına ihtimal dahi vermiyorum.” sözlerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ilgilerine dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye’nin kimsenin tehditlerine pabuç bırakacak bir ülke olmadığını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Aynen ABD ile bağlantılarımızda olduğu üzere AB ile de münasebetlerimizde inişli çıkışlı süreçler yaşadık. AB’nin siyasetçilerinin evvel dönüp bir kendilerine de bakmalarını rica ederim. Zira Türkiye’ye karşı ikili standartlı davranan Avrupa’nın siyasetçileridir. Bizim kimsenin toprağında, altınında gözümüz yok ancak haklarımızı da Kıbrıslı Türklerin haklarını da yedirmeyiz. Onlar o denli istiyor diye hakkımızdan vazgeçmeyiz. Mart’taki toplantıda da Türkiye aksisi bir kararın çıkmayacağı kanaatindeyim. Avrupa’ya da diyoruz ki, ‘Gelin sıkıntılarımızı müzakere ile çözelim.’ Biz müzakere kapılarını sonuna kadar açık tutarız. Onlar o denli istiyor diye de haklarımızı korumaktan vazgeçmeyiz. AB ile Türkiye ortasında da yeni bir devrin başladığını düşünüyorum. Bizim kadar onların da kendilerini gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye bütün ülkelerle barış, hakkaniyet ve eşitlik temelinde bir süreci yönetecektir. Türkiye’ye karşı ayrımcılık uygulayan AB’dir. AB genişlenme tarafında bir adım atacaksa başlarını kaldırıp baktıklarında birinci görecekleri ülke Türkiye olacaktır.”

Kurtulmuş, 2021’de yapılması planlanan iktisat ve hukuk alanındaki ıslahatlara ait ise şunları kaydetti:

“Bütün büyük meseleler, tıkanmış problemlerin hepsinin tahlili ıslahatlar AK Parti devrinde yapıldı. Türkiye’nin önlenemeyen yükselişini yaşıyoruz. Bütün Avrupa diyor ki, “Sakın Doğu Akdeniz’de doğal gaz aramayın.” Hiç kimseyi dinlemeden kendi menfaatlerimizi koruyor, mavi vatanımıza sahip çıkıyoruz. Bütün dünya bir kadro şeyler söylüyor, ‘Ayasofya’yı açmayın’ deniyor. Yüksek yargı kararını veriyor ve Ayasofya ibadete açılıyor. Karabağ’daki işgal, Türkiye’nin yanında durmasıyla Azerbaycan büyük bir muvaffakiyet elde ediyor. Helikopter motorumuzun açılış merasimini yapıyoruz. Ulusal savunma sanayiinde muvaffakiyetler elde ediyoruz. Bunlar hiç çekinmeden attığımız adımlardır ve bunların her biri Türkiye’nin önlenemez yükselişidir. Kapalı Maraş’ın açılması da tarihi bir sorundur. 2021 bütün alanlarda daha güçlü bir biçimde kararlılıkla yürüdüğümüz bir yıl olacaktır. Bunu sağlayabilmek içinde içeride obamızı güçlü kılmalıyız. Onun için ekonomik reformlarımızla siyasi ve tüzel reformlarımızı eş vakitli olarak yapacağız. 2021 Türkiye için adalet ve ıslahat yılı olacaktır.”

– “Vatikan bile bu kadar reaksiyon göstermedi”

Numan Kurtulmuş, bir gazetenin Ayasofya’nın açılışını 2020’nin felaketleri ortasında göstermesine ait, şöyle konuştu:

“Büyük bir saçmalıktır. Milletin kıymetleriyle savaşmaktır. Bu milletin sahip olduğu medeniyet bedellerine hiçbir biçimde ilişkin olmamanın tezahürüdür. Vatikan bile bu kadar reaksiyon göstermedi. Bu adamlar niçin bu kadar reaksiyon gösteriyorlar, onu da anlamıyorum. Şunu demek çok mu sıkıntı, ‘Yanlış yaptık. Ey aziz milletimiz, sizden özür diliyoruz.’ 83 milyon vatandaşımızın kahir ekseriyetinin bayram sevinci yaşadığı, insanların tamamına yakının o gün Ayasofya’ya gelmek için can attığı ancak çok az bir kısmının gelebildiği, çocukluğumuzda, gençlik yıllarımızda ‘Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın.’ ülküleriyle dualarıyla mottolarıyla milyonlarca insanın yetiştiği bir ülkede, Allah aşkına bu ne yabancılıktır? Tekrar tekrar okuduk, baktık. Her ay ile ilgili büyük bir felaket oldu, şu oldu, bu oldu sayıyor. Temmuz’da ne hikmetse Ayasofya’nın açılışı diye koymuş. Altında da diyor ki, ‘Bütün dünya reaksiyon gösterdi.’ Kusura bakmasınlar bu milleti de bilgisiz zannetmesinler. Dünyanın ne reaksiyon gösterdiğini de biliyoruz. Bu beşerler kendi zihinlerinde olanı söylüyorlar. Bu, milletin bedelleriyle barışmaktır. Bu, milletin egemenlik hakkını bir defa daha cümle aleme ilan etmesidir. Bu, Fatih’in fetih hakkıdır. Bütün bunların hepsini üst üste koyduğunuz vakit, şayet bu gazete gerçekten millete ilişkin bir yayın yaptığını tez ediyorsa sayfasının başında, ‘2020 yılının en kıymetli olayı Türkiye için Ayasofya’nın yine ibadete açılmasıdır.’ demesi gerekirdi. Bunları hüzünle izliyoruz.”

– “İnsanları hala başı açıklar-başı kapalılar diye ayırt etmek çağ dışılıktır”

Numan Kurtulmuş, son günlerde başörtüsüne ait açıklamaların hatırlatılması ve “Başörtüsünün hala bu noktada tartışılıyor olması yanlışsız mudur?” sorusunun yönetilmesi üzerine, 28 Şubat sürecinde yaşananlara işaret ederek, o periyotlarda eşinin de doçent olarak üniversiteden sadece başörtülü diye atıldığını, binlerce öğrencinin kapının önüne koyulduğunu, devlet memuru olan arkadaşlarının iş yerlerinden atıldığını, Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakcı’nın Meclis’e sokulup yemin dahi ettirilmediğini söyledi.

Bu devranların geride kaldığının altını çizen Kurtulmuş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu beyefendiler artık zihinlerini bir temizlesinler. Gönüllerindeki, kalplerindeki zehirden kurtulsunlar. Türkiye’de köprünün altından çok sular geçti. Artık o eski dönemlere isteseler de gelemeyecekler. Bu millet buna müsaade etmeyecektir. Bir tane kişi başörtülü devlet memuru değildi, yapılamazdı. Bugün binlerce başörtülü var. On binlerce başı açık kardeşimiz var. Meclis’te tıpkı halde. Yalnızca bizim partimizden değil öteki partiden de başörtülü beşerler var. Bu millette ne varsa TBMM’de olacak. Bu millette ne varsa hakim, savcı kürsüsünde de oturacak. Yani başörtülüsü de olacak başı açığı da olacak. İnsanları hala kendi zihninde ve gönlünde başı açıklar-başı kapalılar diye ayırt etmek çağ dışılıktır, gericiliktir, yobazlıktır. Bu milleti bu türlü bir bahisle meşgul etmememiz lazım. Ancak hala kıyıda köşede kaldığı görülen o eski devir özlemcilerine, despot bir zihin dünyasına sahip olanlara yapacak bir şeyimiz yok. Bizim onlara yapacağımız şey Türkiye’de demokrasinin, özgürlüklerin alanını genişletmektir. Çok şükür onların hepsi geride kaldı. Herkes istediği yere istediği duruma nitelikleri yetiyorsa geliyor. Bunların tartışılmaması lazım. Onlara tavsiyemiz evvel zihninizi ve gönlünüzü şu zehirlerden bir formda temizleyin ve bu milletin bütün fertlerine eşit ve özgür yurttaşlar olarak bakın.”

– “Erken seçim tartışmalarını yapmak vakit israfıdır”

Erken seçim telaffuzlarını de pahalandıran Kurtulmuş, Cumhur İttifakı’nın erken seçim takvimi olmadığını söz etti.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 2023’te, lokal seçimlerin de 2024’te yapılacağına işaret eden Kurtulmuş, bu telaffuzların neden gündeme geldiğine dair şöyle konuştu:

“Siyaseten bir alan oluşturmak istiyorlar. Erken seçim tartışmaları etrafından ‘hükümet aykırısı bloğu’ bir biçimde sıklaştırmaya çalışıyorlar. Erken seçimi öne alarak, kendilerince yeni bir sistem teklifini gündeme getirebilecekleri bir taban oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’de her vakit erken seçim tartışmaları muhalefet tarafından gündeme getirilir ancak erken seçimin gündeme gelmesi ve erken seçim konusunda yol alınabilmesi için rasyonel koşulların ortada olması lazım. Yani, iktidar olan parti ya da partilerin istedikleri bir grup yasal değişikleri, düzenlemeleri yapabilme imkanından uzaklaşmış olmaları lazım. Parlamentodaki çoğunluklarının tehlikeye girmiş olması lazım. Bütün bu rasyonel kaidelerin hiçbirisi bugün kelam konusu değildir. Tam aksine içeride ve dışarıda son derece olumlu bir gündemle belirli bir istikamette yürüyoruz. Yine güçlü büyük Türkiye amacına yanlışsız adım adım yaklaşıyoruz. Bu türlü bir ortamda erken seçim tartışmalarını yapmak bence vakit israfıdır.”

– “Türkiye’nin bu coğrafyada güçlü olarak ayakta durmaktan diğer bir bahtı yoktur”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin 2021 amaç ve planlarına ait soru üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ülkeye katmış olduğu en kıymetli şey bence burasıdır; bir gaye belirlemiştir. 2023, 2051 lafları yalnızca bir kıssa olsun diye değil, Türkiye’nin yine güçlü büyük Türkiye olma ülküsüyle bir yol yürüyüşünün belirlenmesidir. Türkiye bu manada kendisine bir maksat çizmiştir. Bu coğrafyada güçlü bir ülke olarak var olmak, dış siyasetteki temel prensiplerimiz belirlidir. İçerideki siyaset, demokrasi, hukuk alanlarındaki prensiplerimiz belirlidir. Türkiye’nin bu coğrafyada güçlü olarak ayakta durmaktan öteki bir bahtı yoktur. Edilgen, kim ne derse desin, kendisine ne yer gösterilirse orada duran bir ülke olamayız. Onlar artık geride kaldı. Türkiye güçlü, ulusal önceliklerini bilen ve bu istikamette rasyonel halde hareket eden ülke olmak mecburiyetindedir ve bu istikamette yürüyor. Münasebetiyle önümüzde çıkan bütün sıkıntıları Türkiye’nin ulusal menfaatlerini gözeterek, müzakereyle kimseyle arbede etmeden fakat varolan meselelerimizi da müzakereyle çözebilecek perspektifi ortaya koyuyoruz.”

“Bölgemizde huzur, barış istiyoruz.” diyen Kurtulmuş, bu huzur ve barışın teminatının da güçlü ve büyük Türkiye’den geçtiğine inandıklarını, masada güçlü olmanın kuralının alanda güçlü olmaktan geçtiğini gördüklerini, bunun için de adımlarını attıklarını kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell hacklink grandpashabet giriş lidyabet yeni giriş slotbar giriş meritparkbet nilbahis betroyal fairbahis canlı okey oyna tam sohbet bodrum escort izmir escort süperbahis bodrum escort bayan